A cafeteria-rendszer átalakítása óta sok a tisztázatlan kérdés, a munkaadók és munkavállalók sokszor nincsenek tisztában egyes részletekkel az utalást, fizetést, kártyakezelést illetően. Mi a teendő például munkahelyváltáskor, használható-e a kártya kerete időarányosan is? Ezekre adunk választ a cikkben.
Adókedvezményes béren kívüli juttatás formájában a munkáltatók jelenleg évente összesen 500 ezer forintot utalhatnak dolgozóiknak. Mivel a SZÉP-kártya éves kerete 450 ezer forint, további 50 ezer forintnyi összeg marad, amelyet a munkáltató például Erzsébet-utalvány formájában adhat, már persze ha maximálisan kihasználja a pihenőkártya és általában véve a cafeteria keretét is.
A cégek jelenleg három különböző alszámlát választhatnak a SZÉP-kártyán, ezek közül határozhatják meg mennyi juttatásban részesüljön dolgozójuk. A szálláshely alszámlára évente 225 ezer, a vendéglátáséra 150 ezer, a szabadidő zsebbe pedig összesen 75 ezer forint utalható. A kiutalt összegeket az utalás évét követő május 31-ig lehet felhasználni, az idén életbelépett szabályváltoztatások értelemben a számla kezelője ezután a munkáltatónak juttatja vissza a fel nem használt összeget. Fontos megjegyezni, hogy a zsebek között utólagosan nem mozgathatóak az összegek.
A SZÉP-kártya azonban időarányosan is igénybe vehető, tehát akkor is lehetőség van a pihenőkártyára kedvezményes juttatásként adni a fizetés egy részét, ha a munkáltató a dolgozót csak határozott időre, törtévre alkalmazza.
Amennyiben határozott ideig vagy csak részmunkaidőben áll valaki alkalmazásban, fizetéséhez hasonlóan a SZÉP-kártyás juttatásokat is időarányosan kaphatja. Tehát mivel az éves felhasználható cafeteria-keret 500 ezer forint, ha valakit fél évre alkalmaz, 250 ezer forintot adhat ebben a formában a munkáltató. Az időarányosság akkor is érvényesül, ha év közben vált munkahelyet valaki, ilyenkor ugyanis az előző munkáltató által előre kiutalt összegből vissza kell fizetnie az időarányos részt - maximális keretkihasználás esetén tehát ha valaki hat hónap után vált munkahelyet, 250 ezer forint jár vissza korábbi munkaadójának. Ez a szabály persze az áthelyezésre nem vonatkozik. Természetesen a munkavállaló halála esetén semmilyen körülmények között nem kell a kiutalt összeget visszafizetni, ilyenkor ez a hagyatéki eljárás lezárultát követően az örökösöket illeti meg.
A cafeteria-szabályzat egyébként minden munkáltató esetében egyedi, ebben szerepel az, hogy mely munkavállalók mekkora összeget és milyen célokra kapnak cafeteria-juttatásként. Ezen felül a cafeteria szüneteltetésének lehetősége is rendelkezésre áll GES, GYED, három hónapnál tovább tartó betegség illetve távollét esetén. A szüneteltetés a távolét 91. napjától számítva léptethető életbe.