Igénylés
A SZÉP Kártyát a leendő kártyatulajdonos munkáltatója igényelheti az azt kibocsátó pénzintézeteknél. Jelenleg három intézmény bocsát ki SZÉP Kártyát: az OTP, a K&H és az MKB bank. Azon pénzintézetek lehetnek kártyakibocsátók, akik megfelelnek a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 55/2011. kormányrendeletben szereplő feltételeknek, tehát országos hálózattal rendelkeznek, valamint a 35 ezer főnél népesebb településeken olyan fiókintézményt működtetnek, ahol személyes ügyintézésre is van lehetőség. A munkáltatók a bankfiókokban, illetve az interneten igényelhetik a kártyát. A munkavállalók, illetve a munkáltatók számára a SZÉP Kártya igénylése és bevezetése díjmentes. Ahhoz, hogy a munkáltató a munkavállaló számára SZÉP Kártyát igényelhessen, utóbbi nyilatkozatára, illetve különböző személyes adataira van szükség. A munkavállalónak meg kell adnia a nevét, a lakcímét, illetve adóazonosítóját, valamint egyes esetekben a TAJ-számát is. A telefonszám és az e-mail cím megadása nem kötelező, de javasolt. Ha a munkavállaló megadja az e-mail címét vagy mobiltelefonszámát, erre kaphat üzeneteket a kibocsátóktól, amelyek figyelmeztetik kerete közelgő lejáratára. Az adatok megadása mellett a munkavállalónak nyilatkoznia kell arról, hogy engedélyezi azok kezelését és átadását a kártyát kibocsátó pénzintézet számára.
Aktiválás és aláírás
Ahhoz, hogy a kártyatulajdonos felhasználhassa a SZÉP Kártyára utalt keretet, a kézhez kapást követően először telefonon aktiválnia kell azt, valamint alá kell írnia. Aláírás nélkül a kártyával nem lehet fizetni az elfogadóhelyeken; a szignó meglétét az elfogadóhelyek ellenőrizhetik.
Új kártya igénylése
Amennyiben a SZÉP Kártya megrongálódik, a kártyatulajdonosnak telefonon be kell jelentenie ezt a kibocsátó bank ügyfélszolgálatán, és új kártyát kell igényelnie. Amennyiben a kártya sérülése a kiszállítás közben keletkezett, nem pedig a tulajdonos hibájából, annak pótlása nem kerül semmibe. Ha viszont a tulajdonos a felelős a megrongálódásért, a pótlásért fizetni kell. Az új kártyáért elkért összeg legfeljebb 1905 forint lehet, azonban a kibocsátó kisebb díjat is kiszabhat, illetve el is tekinthet annak megfizetésétől. Amennyiben a tulajdonos kártyája elveszett vagy ellopták, azonnal le kell tiltania azt a kibocsátó pénzintézet telefonos ügyfélszolgálatán. Így megakadályozható, hogy illetéktelenek fizethessenek vele, és elhasználják a keretet. A letiltást követően a kártyatulajdonos vagy a munkáltató új SZÉP Kártyát igényelhet, amely legkésőbb tizenöt nap múlva készül el. Az, hogy az igénylést a munkavállaló maga is leadhatja-e vagy csak a munkáltató, a kibocsátó szabályzatától függ. Az új kártyával a korábbi egyenleg ismét hozzáférhetővé válik.
Lejárt kártya megújítása
A SZÉP Kártya a kibocsátástól számítva öt évig érvényes. Amennyiben a kártya lejárt, meg kell újítani, ez ingyenesen megtehető.
Kártya igénylése családtagoknak
A kártyatulajdonos saját SZÉP Kártyáját másra nem ruházhatja át, és nem is fizethet más az ő kártyájával, viszont társkártyát igényelhet tizennyolc évnél idősebb közeli hozzátartozói számára. A társkártya segítségével a családtagok is költhetnek a SZÉP Kártya keretéből. Közeli hozzátartozónak minősülnek az egyenes ágbeli rokonok, tehát a szülők, a nagyszülők, a dédszülők, a gyermekek, az unokák, a dédunokák és a testvérek; a házastársak és a bejegyzett élettársak; illetve a nevelt és mostohagyermekek, a nevelő- és örökbefogadó szülők. Társkártyát maga a munkavállaló, illetve a munkáltató is igényelhet, azonban utóbbi csak abban az esetben, ha azt a munkavállaló kifejezetten kéri. A munkavállaló csak akkor igényelhet társkártyát, ha ő maga már rendelkezik SZÉP Kártyával. A munkáltató viszont abban az esetben is, ha munkavállalója is csak most kap majd kártyát, tehát párhuzamosan igényelhet SZÉP Kártyát és társkártyát. A társkártya díját viszont mindkét esetben a munkavállalónak kell kifizetnie. A kártya költsége legfeljebb 1500 forint + áfa, azaz összesen 1905 forint lehet. A kibocsátók kisebb összeget is felszámolhatnak, illetve el is tekinthetnek a díj megfizetésétől.