Hogy tökéletesen biztonságban érezhessük a SZÉP-kártyán felhalmozott összeget, érdemes néhány alapvető dologra jobban odafigyelni, mivel a kártya biztonsága nem tökéletes – bár személyes okmányokkal való azonosításra lehetőség van, sok helyen ezt egyáltalán nem alkalmazzák, így akár illetéktelenek is fizethetnek elveszített kártyánkkal.
A legelső tudnivaló, hogy bár elméletben csakis tulajdonosa fizethet a kártyával, a személyes iratok felmutatásán túl más azonosításra nincs lehetőség – a kártyának nincsen PIN kódja sem. Bár a szabályozás szerint amennyiben nem igazolja magát a kártyával fizetni kívánó ügyfél, a szolgáltató megtagadhatja annak elfogadását, kevés helyen ellenőrzik valóban, hogy a kártya ahhoz tartozik-e akitől azt kapják.
Tartsuk észben, hogy a POS termináloknál kapott bizonylatot ne dobjuk csak úgy el – nem csak kifizetéseinket és az utalásokat könnyebb ezek segítségével nyomon követni, de nem is biztonságos csak úgy megválni tőlük, hiszen a kártya minden adata szerepel rajtuk. Online vagy telefonos fizetésre is lehetőség van természetesen a pihenőkártya segítségével – ahogyan a bankkártyák esetében, bár általában teljesen biztonságos folyamatról beszélünk, itt sem árt résen lenni. Az interneten keresztül történő fizetéskor az azonosításra szolgáló jelszavakat és számsorokat igyekezzünk úgy begépelni, hogy azt illetéktelenek ne láthassák, amikor pedig elkészültünk a tranzakcióval, mindig lépjünk ki az online felületről, különben az utánunk a számítógép elé ülőnek lehetősége lesz a kártya használatára anélkül, hogy újra be kellene jelentkeznie. Arra is figyeljünk, hogy biztonságos kapcsolattal rendelkező, tűzfallal ellátott számítógépeket használjunk ilyenkor. A telefonon keresztül történő kártyahasználatra ugyancsak vonatkozik az, hogy ügyelni kell rá, illetéktelenek ne kerülhessenek kényes adataink birtokába. Amikor az ügyfélszolgálattal beszélünk, úgy adjuk meg ezeket, hogy mások biztosan ne hallhassák, lehetőleg zárt helyen lefolytatva a beszélgetést.
Már a kártya aktiválásánál sem árt figyelni adataink védelmére – a kártyaszámon túl egy kódot is kapunk, mely általában születési dátumunkkal egyezik meg, ez pedig a személyes adatok közül az egyik legkönnyebben megszerezhető, elég csak arra gondolni, hányan férnek hozzá az internetes közösségi oldalakon. Ha tehát valaki rendelkezik a kártyaszámmal és ezzel, aktiválni is tudja a pihenőkártyát – éppen ezért érdemes a kódot a kibocsátó tanácsának megfelelően rögtön megváltoztatni.
A legalapvetőbb szabály természetesen, melyet szem előtt kell tartanunk, hogy soha, semmilyen körülmények között ne hagyjuk a kártyát őrizetlenül olyan helyen, ahonnan azt ellophatják. Amennyiben mégis lába kél a kártyának, azonnal értesítsük erről a kibocsátó intézet ügyfélszolgálatát, mert ez esetben letiltható a kártya még azelőtt, hogy valaki használná. A kártya nem reaktiválható, így először bizonyosodjunk meg róla, nem csak elfelejtettük-e, hová raktuk! Ezeket az egyszerű dolgokat betartva nincs okunk aggodalomra, de az odafigyelés elengedhetetlen.