A cafeteria-rendszer átalakításának részeként a magyar kormány először 2011-ben vezette be a SZÉP-kártyát, amelyet akkor még kizárólag belföldi szálláshelyeken lehetett használni – ez azonban mostanra megváltozott, a kártya segítségével szabadidős tevékenységek és egészségügyi szolgáltatások egyre szélesebb skáláján lehet igénybe venni, így nem csoda, hogy népszerűsége is egyre növekszik.
2012 végéig a munkáltatók több mint 780 ezer kártyaigénylést adtak le – a kibocsátott fő- és társkártyák száma mostanra a nyolcszázezret is meghaladta –, az összes kártyákra feltöltött összeg pedig a 70 milliárd forintot is meghaladta – még biztatóbb adat, hogy ebből 44 milliárd forintot el is költöttek a kártyahasználók. A vendéglátásra elkülönített alszámla magasan vezet a szálláshely és szabadidő "zsebekkel" szemben, az összes kiutalt összegből 40 milliárd forint ide került.
A 2012-es év tehát jól sikerült, a kártya valóban beválni látszik és a vendéglátóipari szakemberek szerint hamarosan jó eséllyel teljesen kiszorítja majd a piacról az üdülési csekkeket, melyeknél már most is sokkal jobb adatokat produkál. De várható-e további növekedés az idei évben? Az első néhány hét adatai alapján és a kártyát érintő változtatásokat elemezve komoly esély van rá, hogy a menetelés tovább folytatódik, és a közeljövőben megszületik az egymilliomodik kártya is.
Ezt segítheti elő, hogy a kártyákra utalt összegek felhasználási idejét megváltoztatták, így nem csak év végéig, hanem a következő év május 31-ig lehet fizetni vele, illetve hogy jelentősen kibővítették az igénybe vehető szolgáltatások körét, elsősorban a szabadidő alszámla esetében. Idén már lehetőség van arra is, hogy akár uszodabérletet, kikötői szolgáltatásokat vagy sportegyesületi tevékenységeket - például horgászatot - finanszírozzunk a plasztikkal.
Ezzel együtt bizonyosan jócskán kibővül majd az elfogadóhelyek köre is. Jelenleg mintegy 11 500 helyen fogadják el a pihenőkártyát, és mivel a rendszer nem csak pluszbevételt jelent a szolgáltatók számára, de könnyen és olcsón is működtethető, a terjedést legfeljebb az adóemelés lassíthatja le, minimális mértékben. Idén ugyanis a kártyára utalt összegeket már nagyobb 37,5%-os adó terheli a korábbi 30,94%-kal szemben. Ez azonban várhatóan nem lesz majd nagy hatással a SZÉP-kártya elterjedésére, mivel a használata által igénybe vehető adóelőnyök a bérjuttatásokhoz képest még mindig sokkal kedvezőbbek, így a munkáltatóknak még mindig jobban megéri ezt a béren kívüli fizetési módot. Szintén kismértékben visszatartó hatása lehet annak, hogy az Erzsébet-utalványok kedvezményes kerete ötről nyolcezer forintra emelkedik, attól azonban, hogy az utalvány kiszorítja a pihenőkártyát, egyelőre nem kell tartani.
A kibocsátók száma is jelentősen megnőhet, a nagyobb bankok mellett kisebb pénzintézetek, külföldi bankok hazai fiókjai és nem banki szereplők is piacra léphetnek majd. Ilyen például a Tempo Egészségpénztár, amely egészen biztosan bocsát majd ki pihenőkártyákat idén.