Mivel a kibocsátását követő első évben a SZÉP-kártyákon igen sok összeg maradt volna felhasználatlanul, a kormány egy soron kívüli módosítást eszközölve lazított a szabályozáson. Így a kártyákra utalt összegek nem csak a követő év végéig, hanem az utalást követő második év május 31-ig használhatóak fel.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2011-ben kiutalt cafeteria-juttatásokat, amelyeket a munkáltatók már akkor a SZÉP-kártyára továbbítottak, még mintegy két hónapig tudják felhasználni az érintett munkavállalók.
Fontos tudni, hogy a határidő lejárta után az összeg már semmilyen formában nem használható fel a kártyatulajdonos által. A kibocsátásért és számlakezelésért felelős intézet május 31-ét követően a teljes fel nem használt összeget visszautalja származási helyére, azaz a munkáltatóhoz, amely rendkívüli bevételként köteles azt leszámolni. Ha tehát nem költjük el a számlánkon ülő összeget, úgy végképp elveszítjük azt.
Éppen ezért érdemes utánajárni, hol és mire költhetünk a kártyáról. A tavasz és a jó idő beköszöntével egyre több lehetőség nyílik arra, hogy családi kirándulásokat, egész hétvégés pihenéseket és szabadtéri programokat szervezzünk, kipihenve a munka fáradalmait – erre például a húsvéti hétvége is tökéletes lehetőséget nyújt.
Azt is észben kell azonban tartani, hogy a pihenőkártyára utalt juttatásokat mindig az utaláskor érvényben lévő szabályozásnak megfelelően lehet csak felhasználni. Bár 2013-ra jelentősen kibővültek a felhasználási lehetőségek, akár strandbelépőt, sportszerbérlést, fesztivállátogatást is megoldhatunk ilyen módon, 2011-ben még más volt a helyzet. Bevezetésének első évében a SZÉP-kártyának a jelenlegi hárommal szemben még csak egyetlen alszámlája élt, amelyről a belföldi szálláshelyek szolgáltatásiért cserébe lehetett fizetni. Így a most májusban lejáró összegeket gyakorlatilag csak üdülésre tudjuk felhasználni – ez egyébként azért van így, mert a SZÉP-kártya bevezetésének egyik alapvető célkitűzése a hazai vendéglátóipar megerősítése, fellendítése volt. Tehát ha a 2011-ben átutalt összegeket eddig még nem használtuk fel, érdemes kiválasztani egy olyan hétvégét, amikor jó idő lesz, és családdal, párunkkal együtt kiválasztani egy ideális szálláshelyet. Ha már ott vagyunk, akkor pedig a tavaly, illetve idén átutalt összegekből más kiadásainkat is fedezni tudjuk. Bár a zsebek közötti átjárhatóság nem lehetséges, és a Nemzetgazdasági Minisztériumnak nem is áll szándékában ilyen irányú módosítás, a szálláshelyet és az étkezést szinte biztosan ki tudjuk majd fizetni, hiszen a legtöbb pénzt általában a vendéglátói alszámlára kapják a munkavállalók.
Most különösen jó lehetőség ez egy kis kikapcsolódásra, hiszen a húsvét közeledtével rengeteg helyen különleges akciókkal és kedvezményekkel várják a Széchenyi Pihenőkártyával rendelkezőket a szállásadók.